Millal peaks manuaalteraapiast/ kiropraktikast hoiduma?

Näited millistes olukordades on manuaalteraapia/ kiropraktika vastunäidustatud

Osteoporoos e luuhõrenemine.

Selgroolülide osteoporoos III-IV aste. Ettevaatust vanemad inimesed, üle 65 aastastele pole soovitav manuaalteraapia teha, erand korras manuaalteraapia võtteid võib teha kui terapeut on saanud kinnituse arstilt, et mõjutatavas piirkonnas antud patsiendil ei esine luuhõrenemist. Tänapäeval esineb luuhõrenemist ka palju noorematel, vähimagi kahtluse korral suunata patsient kontrolli (Смирнов et al., 2010).

Kasvajad

lülisamba, seljaaju ja aju, liigeste, siseorganite jäsemete kasvajad (sh müoloom jt) korral on manuaalteraapia vastunäidustatud. Erand võib tekkida kui raviarst annab loa ja kinnitab manuaalteraapia ohutust, kindlasti peavad puuduma metastaasid. Vajadusel suunata eelnevalt vastava valdkonna arsti juurde, veendumaks ohutuses (Смирнов et al., 2010). Vajalik raviarstiga konsultatsioon ja röntgenoloogilased ning pehmete kudede uuringud mis peavad terapeudile olema kättesaadavad.

Lülisamba ja liigeste spetsiifilised ning mittespetsiifilised infektsioonilised protsessid

Lülisamba murrud ja lülisamba diskide traumaatilised kahjustused keskmiselt 6 kuud on manuaalteraapia vastunäidustatud vastavas piirkonnas. Lülisamba murrud ja mõrad – tõsiste kukkumise, traumade ja liiklusavariide järgselt manuaalteraapia pöördunud patsiendil kohustuslik MRT, manuaalteraapia mitte enne 6 kuu möödumist, vajab raviarstiga konsulteerimist (plaatide ja kruvide piirkonnas manuaalteraapia keelatud) (Khabirov et al., 2012; Смирнов et al., 2010).

Lülisamba ja liigeste värsked traumaatilised vigastused.

Antud piirkonnas on manuaalteraapia vähemalt 6 kuud vastunäidustatud. Seisund pärast lülisamba operatsiooni, spondülolüüsi ja spondülolisteesi. Plaatide, kruvide olemasolul operatsiooni piirkonnas on välistatud täielikult ka hilisem manuaalteraapia sooritamine antud piirkonnas. Puusaliigese vahetamisel sammuti on enamus manipulatsioone nimmepiirkonnas välistatud. Kui on piisavalt aega möödunud nimmepiirkonna operatsioonist siis ei ole takistusi vajadusel enamuseks kaela ja rindkerepiirkonna manipulatsioonideks (Смирнов et al., 2010).

Aju- või südamevereringe ägedad häired ja haigusseisundid.

Infarkt, insult ja insuldi järgsed seisundid on manuaalteraapia lubatud ainult ravi arsti loal (Смирнов et al., 2010).

Ägedad siseorganite haigused ja infektsioonid

Seedetrakti, rindkere organite ja teiste siseorganite ägedad haigused ja haigusseisundid on manuaalteraapia vastunäidustatud.

Massaaži vastu näidustused.

Klassikalise massaaži üldised vastu näidustused on: äge südamepuudulikkus (südame rütmihäired, südamelihase põletik, infarkt), hüpertoonia ja hüpotoonia, veenipõletikud, veenilaiendid- tromboosi oht, ägedad põletikulised haigused (nt. palavik, kopsupõletik), nahahaigused (mädased nahapõletikud, kontaktdermatiit), haavad kontakt pindadel mis segavad manipulatsioone ja massaaži), nakkushaigused, kasvaja või kasvajakahtlus, äge neerupuudulikkus, äge maksapuudulikkus, värsked vigastused, traumad, suured sünnimärgid ja verevalumid.

Lisaks veel

 • Kaelaroided (costa cervicalis) III-IV aste
 • - Fikseerunud hüperostoos, Morbus Forestier
 • - Unearterite ja selgrooarterite patoloogiline diagnoos.
 • Koljuõmbluste ja koljul paiknevate liigeste/liigespindade kõrvalekalded
 • Osteofüüdid
 • Lülisamba segmentide oluline ebastabiilsus
 • Skolioos üle III astme.
 • Spondülolistees
 • Spinaalstenoos
 • Diskide müelopaatiad, lülisamba ja liigeste arengu anomaaliad
 • Rasked arenguanomaaliad