Millal peaks manuaalteraapiast/ kiropraktikast hoiduma?

Näited millistes olukordades on manuaalteraapia/ kiropraktika vastunäidustatud

Osteoporoos e luuhõrenemine.

Selgroolülide osteoporoos III-IV aste. Ettevaatust vanemad inimesed, üle 65 aastastele pole soovitav manuaalteraapia teha, erand korras manuaalteraapia võtteid võib teha kui terapeut on saanud kinnituse arstilt, et mõjutatavas piirkonnas antud patsiendil ei esine luuhõrenemist. Tänapäeval esineb luuhõrenemist ka palju noorematel, vähimagi kahtluse korral suunata patsient kontrolli (Смирнов et al., 2010).

Kasvajad

lülisamba, seljaaju ja aju, liigeste, siseorganite jäsemete kasvajad (sh müoloom jt) korral on manuaalteraapia vastunäidustatud. Erand võib tekkida kui raviarst annab loa ja kinnitab manuaalteraapia ohutust, kindlasti peavad puuduma metastaasid. Vajadusel suunata eelnevalt vastava valdkonna arsti juurde, veendumaks ohutuses (Смирнов et al., 2010). Vajalik raviarstiga konsultatsioon ja röntgenoloogilased ning pehmete kudede uuringud mis peavad terapeudile olema kättesaadavad.

Lülisamba ja liigeste spetsiifilised ning mittespetsiifilised infektsioonilised protsessid

Lülisamba murrud ja lülisamba diskide traumaatilised kahjustused keskmiselt 6 kuud on manuaalteraapia vastunäidustatud vastavas piirkonnas. Lülisamba murrud ja mõrad – tõsiste kukkumise, traumade ja liiklusavariide järgselt manuaalteraapia pöördunud patsiendil kohustuslik MRT, manuaalteraapia mitte enne 6 kuu möödumist, vajab raviarstiga konsulteerimist (plaatide ja kruvide piirkonnas manuaalteraapia keelatud) (Khabirov et al., 2012; Смирнов et al., 2010).

Lülisamba ja liigeste värsked traumaatilised vigastused.

Antud piirkonnas on manuaalteraapia vähemalt 6 kuud vastunäidustatud. Seisund pärast lülisamba operatsiooni, spondülolüüsi ja spondülolisteesi. Plaatide, kruvide olemasolul operatsiooni piirkonnas on välistatud täielikult ka hilisem manuaalteraapia sooritamine antud piirkonnas. Puusaliigese vahetamisel sammuti on enamus manipulatsioone nimmepiirkonnas välistatud. Kui on piisavalt aega möödunud nimmepiirkonna operatsioonist siis ei ole takistusi vajadusel enamuseks kaela ja rindkerepiirkonna manipulatsioonideks (Смирнов et al., 2010).

Aju- või südamevereringe ägedad häired ja haigusseisundid.

Infarkt, insult ja insuldi järgsed seisundid on manuaalteraapia lubatud ainult ravi arsti loal (Смирнов et al., 2010).

Ägedad siseorganite haigused ja infektsioonid

Seedetrakti, rindkere organite ja teiste siseorganite ägedad haigused ja haigusseisundid on manuaalteraapia vastunäidustatud.

Osteofüüdid – luukasvis.

Kahtluste korral on vaja teha röntgen pilt või MRT. Eesmiste osteofüütide korral on manuaalteraapia lubatud, tagumiste osteofüütide korral manuaalteraapia ei tehta kui esineb neuroloogilisi leide, kui osteofüütid on üle 1,5mm, alla siis manuaalteraapia on lubatud aga vältida külgmiseid manipulatsioone kaelapiirkonnas (Смирнов et al., 2010).

Koljuõmbluste ja koljul paiknevate liigeste/liigespindade kõrvalekalded

Esimese kaelalüli ja kuklaluu (atlanto-occipital) liiges, keeleluu, alalõualuu, kuulmeluud. Vajalikraviarstiga konsultatsioon ja röntgenoloogilased uuringud mis peavad terapeudile olema kättesaadavad.

Unearterite ja selgrooarterite patoloogiline diagnoos.

Vajalik raviarstiga konsultatsioon ja röntgenoloogia alased ning pehmete kudede uuringud mis peavad terapeudile olema kättesaadavad.

Fikseerunud hüperostoos, Morbus Forestier

Korral esineb lülisamba eesmise pikiligamendi kaltsifitseerumine hilisema ossifitseerumisega. Vajalik raviarstiga konsultatsioon ja röntgenoloogilased ning pehmete kudede uuringud mis peavad terapeudile olema kättesaadavad.

Kaelaroided (costa cervicalis)III-IV aste

Esineb umbes 1% inimestest ja võib põhjustadas kaleenusesündroomi. Külgedele sooritatavate manuaalteraapia võtete korral a.vertebraalis’e survestumine (Смирнов et al., 2010).Vajalik raviarstiga konsultatsioon ja röntgenoloogilased ning pehmete kudede uuringud mis peavad terapeudile olema kättesaadavad.

Vaimsed haigused

Manuaalteraapia vastunäidustatud, võimalikud erandid raviarsti soovitusel.

Anküloseerivspondüliit e Bechterevi haigus.

Võib kasutada venitus ja mobiliseerivaidtehnikaid kuid manipulatsioonid on välistatud (Смирнов et al., 2010).

Lülisamba piirkonna operatsiooni järgne periood.

Antud piirkonnas on manuaalteraapia vähemalt 6 kuud vastunäidustatud. Seisund pärast lülisamba operatsiooni, spondülolüüsi ja spondülolisteesi. Plaatide, kruvide olemasolul operatsiooni piirkonnas on välistatud täielikult ka hilisemmanuaalteraapia sooritamine antud piirkonnas. Puusaliigese vahetamisel sammuti on enamus manipulatsioone nimmepiirkonnas välistatud. Kui on piisavalt aega möödunud nimmepiirkonna operatsioonist siis ei ole takistusi vajadusel enamuseks kaela ja rindkerepiirkonna manipulatsioonideks (Смирнов et al.,2010).

Diskiprolaps e diskusprolaps

Ulatuslik lülivaheketta väljasopistus millega kaasneb oluline neuroloogiline häire on manuaalteraapiavastunäidustatud (Смирнов et al., 2010).

Lülisamba segmentide oluline ebastabiilsus

Liigse liikuvuse korral ei soovitata manuaalteraapiat (Khabirov et al., 2012). Segmentaarne hüpermobiilsus e lülisamba ebastabiilsus III-IV staadium (Смирнов et al., 2010).

Skolioos üle III astme.

Manuaalteraapia üle III astme skolioosi korral teistes piirkondades on lubatud (Смирнов et al., 2010). IV aste üle 50 kraadi, lisaks valudele ilmnevad elundite, lihaskonna hingamisteede häired.

Spondülolistees

Ülemise selgroolüli nihkumine ettepoole alumiseselgroolüli suhtes üle 1/3 on manuaalteraapia vastunäidustatud (Смирнов et al., 2010).

Spinaalstenoos

Lülülisambakanali ahenemine. Normaalselt ei tohiks lülisambakanal olla kitsam kui 18mm, seljaaju umbes 10mm. Seljaaju kompressioon tekib lülisambakanali ahenemisel alla 14mm. Võib kaaluda manuaalteraapia erandkorras välistades manuaalteraapia tehnikad mis võivad mõjutada tagumise võitagumis-külgmise diski protusiooni üle 1,5mm. Välistatud külg manipulatsioonid.(Смирнов et al., 2010).

Diskide, lülisamba ja liigeste arengu anomaaliad koos oluliste neuroloogiliste sümptomite esinemisega

- on manuaalteraapiavastunäidustatud. Võivad olla erandid mille korral tuleb konsulteerida raviarstiga.

Rasked arenguanomaaliad

(Spinabifida e lülisambalõhestumus,  selgroolülide kaarde sulgematajätmine, assimilatsioon, tropismi anomaaliad, sakraliseerimine, lumbolisatsioon, konkreetsus).

Spinabifida elülisambalõhestumus (Смирнов et al., 2010). Vajalik raviarstigakonsultatsioon ja röntgenoloogilased ning pehmete kudede uuringud mis peavadterapeudile olema kättesaadavad.

Klippeli-Feilisündroom la syndroma Klippel-Feil, iKlippel-Feil syndrome - kaasasündinud haigustunnustik, millele on iseloomulikudlülisamba kaelaosa lülide kokkukasvamisest tekkinud plokklüli ja sellesttingitud lühike kael ning ajutüve ja väikeaju patoloogia.manuaalteraapia vastunäidustatud.

Atlase sadula hüperplaasia (liigkasv, rakuhulga suurenemisest tingitudelundi või koe tavalisest suuremad mõõtmed, vrd. hüpertroofia). Vajalikraviarstiga konsultatsioon ja röntgenoloogilased uuringud mis peavadterapeudile olema kättesaadavad.

Arnoldi-Chiari sündroom II-III aste – ajutüve ja väikeaju kaasasündinud väärarend,suhteline vastunäidustus, konsulteerida vajadusel raviarstiga.

Scheuermanni haigus e Morbus Scheuermann - onkaasasündinud lülisamba haigus, lülikehad muutuvad kiilukujuliseks, esinebpeamiselt T3-T5 selgroolülidel. Antudhaiguse korral võib kasutada ainult võtteid mis on suunatud painutuselelülisambarinnaosas ja vertikaalseid traktsiooni tehnikaid (Смирнов et al.,2010).

Massaaži vastu näidustused.

Klassikalise massaaži üldised vastu näidustused on: äge südamepuudulikkus (südame rütmihäired, südamelihase põletik, infarkt), hüpertoonia ja hüpotoonia, veenipõletikud, veenilaiendid- tromboosi oht, ägedad põletikulised haigused (nt. palavik, kopsupõletik), nahahaigused (mädased nahapõletikud, kontaktdermatiit), haavad kontakt pindadel mis segavad manipulatsioone ja massaaži), nakkushaigused, kasvaja või kasvajakahtlus, äge neerupuudulikkus, äge maksapuudulikkus, värsked vigastused, traumad, suured sünnimärgid ja verevalumid.